Open Arubaanse Kampioenschappen

OAK 2016

Results are final as of 11:42 on December 5, 2016

Overall

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Rating system: Texel, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
R10
 
R11
 
R12
 
Total Nett
1st
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 (2.0) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 (3.0) 2.0 19.0 14.0
2nd
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 (6.0) (6.0) 4.0 3.0 4.0 3.0 35.0 23.0
3rd
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 3.0 3.0 3.0 3.0 (11.0) 4.0 4.0 3.0 (6.0) 5.0 6.0 4.0 55.0 38.0
4th
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 4.0 4.0 6.0 (15.0 DNF) 5.0 3.0 2.0 5.0 7.0 1.0 7.0 (9.0) 68.0 44.0
5th
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 5.0 5.0 4.0 5.0 6.0 6.0 3.0 (7.0) 5.0 7.0 (15.0 DNF) 7.0 75.0 53.0
6th
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 4.0 8.5 7.5 4.0 3.0 4.0 2.0 8.0 101.0 71.0
7th
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 8.0 6.0 5.0 4.0 10.0 7.0 (11.0) (12.0) 11.0 10.0 10.0 11.0 105.0 82.0
8th
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 3.0 5.0 5.0 2.0 2.0 6.0 15.0 DNS 15.0 DNC 113.0 83.0
9th
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 11.0 9.0 8.0 8.0 8.0 1.0 1.0 114.0 84.0
9th
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 6.0 7.0 8.0 6.0 9.0 (10.0) 10.0 10.0 9.0 (15.0 DNF) 9.0 10.0 109.0 84.0
11th
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 (15.0 DNF) 8.0 (15.0 DNF) 15.0 DNF 7.0 8.5 7.5 9.0 10.0 9.0 5.0 6.0 115.0 85.0
12th
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T (15.0 DNF) 9.0 7.0 7.0 (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 11.0 12.0 11.0 15.0 DNS 15.0 DNS 147.0 117.0
13th
ARU
Dart 18 121 Lisanne Melchiors Patrick Melchiors 6614 (15.0 DNC) (15.0 DNC) 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 8.0 5.0 163.0 133.0
14th
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 7.0 (15.0 DNF) (15.0 DNS) 15.0 DNF 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 15.0 DNC 172.0 142.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Description of prize1stSmal Fleet - NED - Dart 18 5467 Ruud Goudriaan & Yvonne Krab
Description of prize2ndSmal Fleet - ARU - Dart 18 4066 Rens Grijpma & Friso Klemann
Description of prize3rdSmal Fleet - ARU - Dart 18 5825 Klaas Boot & Jose Dassen

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 34.14   0.28.18 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 34.19   0.28.22 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 35.44   0.29.32 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 36.59   0.30.34 4.0
5
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 32.11   0.30.39 5.0
6
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 33.03   0.31.29 6.0
7
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 31.45   0.31.45 7.0
8
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 41.15   0.33.00 8.0
9
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 DNF     15.0
9
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T DNF     15.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 33.02   0.27.18 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 34.04   0.28.09 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 36.03   0.29.48 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 36.45   0.30.22 4.0
5
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 32.21   0.30.49 5.0
6
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 39.44   0.31.47 6.0
7
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 37.10   0.35.24 7.0
8
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 39.28   0.37.35 8.0
9
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 35.43   0.38.00 9.0
10
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 DNF     15.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 32.51   0.27.09 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 33.06   0.27.21 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 34.41   0.28.40 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 31.23   0.29.53 4.0
5
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 38.20   0.30.40 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 41.53   0.34.37 6.0
7
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 34.31   0.36.43 7.0
8
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 45.31   0.43.21 8.0
9
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 DNF     15.0
9
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 DNS     15.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 29.25   0.24.19 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 30.05   0.24.52 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 30.23   0.25.07 3.0
4
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 34.38   0.27.42 4.0
5
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 29.25   0.28.01 5.0
6
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 29.43   0.28.18 6.0
7
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 29.50   0.31.44 7.0
8
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 DNF     15.0
8
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 DNF     15.0
8
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 DNF     15.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 31.50   0.26.19 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 32.10   0.26.35 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 33.56   0.28.03 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 35.24   0.29.15 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 35.35   0.29.24 5.0
6
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 31.54   0.30.23 6.0
7
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 31.57   0.30.26 7.0
8
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 33.37   0.30.34 8.0
9
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 32.19   0.30.47 9.0
10
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 38.34   0.30.51 10.0
11
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 41.46   0.34.31 11.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 24.44   0.20.26 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 25.03   0.20.42 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 25.36   0.21.09 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 25.57   0.21.27 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 26.30   0.21.54 5.0
6
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 23.22   0.22.15 6.0
7
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 28.37   0.22.54 7.0
8
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 28.07   0.23.14 8.5
8
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 24.24   0.23.14 8.5
10
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 25.19   0.24.07 10.0
11
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 26.53   0.24.26 11.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 28.03   0.23.11 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 29.38   0.24.29 2.0
3
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 26.22   0.25.07 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 30.29   0.25.12 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 31.04   0.25.40 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 31.20   0.25.54 6.0
7
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 31.21   0.25.55 7.5
7
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 27.13   0.25.55 7.5
9
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 28.42   0.26.05 9.0
10
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 27.57   0.26.37 10.0
11
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 37.15   0.29.48 11.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 22.44   0.18.47 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 24.04   0.19.53 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 24.14   0.20.02 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 24.33   0.20.17 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 24.57   0.20.37 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 25.09   0.20.47 6.0
7
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 22.04   0.21.01 7.0
8
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 24.02   0.21.51 8.0
9
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 23.09   0.22.03 9.0
10
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 23.50   0.22.42 10.0
11
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 21.31   0.22.53 11.0
12
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 28.50   0.23.04 12.0

R9

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 18.29   0.15.17 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 20.08   0.16.38 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 20.23   0.16.51 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 20.31   0.16.57 4.0
5
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 17.59   0.17.08 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 20.56   0.17.18 6.0
7
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 21.06   0.17.26 7.0
8
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 19.42   0.17.55 8.0
9
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 18.56   0.18.02 9.0
10
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 19.17   0.18.22 10.0
11
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 23.38   0.18.54 11.0
12
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 21.39   0.23.02 12.0

R10

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 19.45   0.16.19 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 20.28   0.16.55 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 20.47   0.17.11 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 21.13   0.17.32 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 21.14   0.17.33 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 21.19   0.17.37 6.0
7
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 18.46   0.17.52 7.0
8
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 19.47   0.17.59 8.0
9
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 20.01   0.19.04 9.0
10
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 24.47   0.19.50 10.0
11
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 18.49   0.20.01 11.0
12
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 DNF     15.0

R11

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 15.25   0.14.01 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 18.59   0.15.41 2.0
3
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 19.00   0.15.42 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 19.01   0.15.43 4.0
5
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 16.49   0.16.01 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 19.30   0.16.07 6.0
7
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 19.46   0.16.20 7.0
8
ARU
Dart 18 121 Lisanne Melchiors Patrick Melchiors 6614 20.08   0.16.38 8.0
9
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 19.12   0.18.17 9.0
10
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 26.02   0.20.50 10.0
11
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 DNF     15.0
11
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 DNS     15.0
11
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T DNS     15.0

R12

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 0.30.00   0.27.16 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 0.34.18   0.28.21 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 0.35.35   0.29.24 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 0.35.50   0.29.37 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Lisanne Melchiors Patrick Melchiors 6614 0.37.43   0.31.10 5.0
6
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 0.33.00   0.31.26 6.0
7
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 0.33.10   0.31.35 7.0
8
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 0.38.23   0.31.43 8.0
9
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 0.38.25   0.31.45 9.0
10
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 0.35.09   0.33.29 10.0
11
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 0.43.40   0.34.56 11.0
12
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T DNS     15.0


www.arubabeachcats.com
arubabeachcats@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com