Open Arubaanse Kampioenschappen

OAK 2016

Results are final as of 11:32 on December 5, 2016

Big Fleet Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Rating system: Texel, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
R10
 
R11
 
R12
 
Total Nett
1st
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (7.0 DNF) (3.0) 20.0 10.0
2nd
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 (7.0 DNF) 3.0 (7.0 DNF) 7.0 DNF 2.0 2.0 2.0 3.0 4.0 3.0 2.0 2.0 44.0 30.0
2nd
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 2.0 2.0 3.0 2.0 (4.0) 3.0 4.0 4.0 3.0 (7.0 DNF) 3.0 4.0 41.0 30.0
4th
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 (7.0 DNC) (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 3.0 4.0 3.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 46.0 32.0
5th
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T (7.0 DNF) 4.0 2.0 3.0 (7.0 DNC) 7.0 DNC 7.0 DNC 5.0 5.0 4.0 7.0 DNS 7.0 DNS 65.0 51.0
6th
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 3.0 (7.0 DNF) (7.0 DNS) 7.0 DNF 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 7.0 DNC 80.0 66.0

Smal Fleet Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Rating system: Texel, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo R1
 
R2
 
R3
 
R4
 
R5
 
R6
 
R7
 
R8
 
R9
 
R10
 
R11
 
R12
 
Total Nett
1st
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.0) 2.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 1.0 17.0 13.0
2nd
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 1.0 2.0 2.0 2.0 1.0 1.0 (5.0) (6.0) 4.0 3.0 3.0 2.0 32.0 21.0
3rd
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 3.0 3.0 3.0 3.0 (7.0) 4.0 3.0 3.0 (5.0) 5.0 4.0 3.0 46.0 34.0
4th
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 4.0 4.0 5.0 (9.0 DNF) 5.0 3.0 2.0 5.0 (6.0) 1.0 5.0 6.0 55.0 40.0
5th
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 7.0 6.0 4.0 3.0 4.0 1.0 5.0 70.0 52.0
6th
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 5.0 4.0 2.0 2.0 6.0 9.0 DNS 9.0 DNC 76.0 58.0
6th
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 5.0 5.0 4.0 4.0 6.0 6.0 (7.0) (7.0) 7.0 7.0 7.0 7.0 72.0 58.0
8th
ARU
Dart 18 121 Lisanne Melchiors Patrick Melchiors 6614 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 4.0 100.0 82.0

R1 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 32.11   0.30.39 1.0
2
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 33.03   0.31.29 2.0
3
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 31.45   0.31.45 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 DNF     7.0
4
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T DNF     7.0

R2 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 32.21   0.30.49 1.0
2
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 37.10   0.35.24 2.0
3
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 39.28   0.37.35 3.0
4
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 35.43   0.38.00 4.0
5
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 DNF     7.0

R3 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 31.23   0.29.53 1.0
2
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 34.31   0.36.43 2.0
3
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 45.31   0.43.21 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 DNF     7.0
4
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 DNS     7.0

R4 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 29.25   0.28.01 1.0
2
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 29.43   0.28.18 2.0
3
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 29.50   0.31.44 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 DNF     7.0
4
NED
Nacra Infusion 100 Bart Damen Valerie Goudriaan 1005 DNF     7.0

R5 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 31.54   0.30.23 1.0
2
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 31.57   0.30.26 2.0
3
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 33.37   0.30.34 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 32.19   0.30.47 4.0

R6 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 23.22   0.22.15 1.0
2
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 24.24   0.23.14 2.0
3
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 25.19   0.24.07 3.0
4
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 26.53   0.24.26 4.0

R7 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 26.22   0.25.07 1.0
2
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 27.13   0.25.55 2.0
3
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 28.42   0.26.05 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 27.57   0.26.37 4.0

R8 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 22.04   0.21.01 1.0
2
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 24.02   0.21.51 2.0
3
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 23.09   0.22.03 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 23.50   0.22.42 4.0
5
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 21.31   0.22.53 5.0

R9 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 17.59   0.17.08 1.0
2
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 19.42   0.17.55 2.0
3
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 18.56   0.18.02 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 19.17   0.18.22 4.0
5
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 21.39   0.23.02 5.0

R10 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 18.46   0.17.52 1.0
2
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 19.47   0.17.59 2.0
3
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 20.01   0.19.04 3.0
4
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T 18.49   0.20.01 4.0
5
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 DNF     7.0

R11 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 15.25   0.14.01 1.0
2
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 16.49   0.16.01 2.0
3
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 19.12   0.18.17 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 DNF     7.0
4
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T DNS     7.0

R12 - Big Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Nacra 500 110 Martin v/d Velden Alex v/d Velden 4567 0.30.00   0.27.16 1.0
2
ARU
Nacra 570 105 Henk Steenbergen Jeroen Gerfen 4178 0.33.00   0.31.26 2.0
3
ARU
Nacra 570 105 Francis Grijpma Rob Grijpma 4155 0.33.10   0.31.35 3.0
4
ARU
Nacra 570 105 Greg Marchena Dick/Frederique Grijpma 4182 0.35.09   0.33.29 4.0
5
NED
Tornado 94 Sven van Pel Niels Zonneveld T DNS     7.0

R1 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 34.14   0.28.18 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 34.19   0.28.22 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 35.44   0.29.32 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 36.59   0.30.34 4.0
5
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 41.15   0.33.00 5.0

R2 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 33.02   0.27.18 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 34.04   0.28.09 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 36.03   0.29.48 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 36.45   0.30.22 4.0
5
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 39.44   0.31.47 5.0

R3 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 32.51   0.27.09 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 33.06   0.27.21 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 34.41   0.28.40 3.0
4
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 38.20   0.30.40 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 41.53   0.34.37 5.0

R4 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 29.25   0.24.19 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 30.05   0.24.52 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 30.23   0.25.07 3.0
4
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 34.38   0.27.42 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 DNF     9.0

R5 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 31.50   0.26.19 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 32.10   0.26.35 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 33.56   0.28.03 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 35.24   0.29.15 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 35.35   0.29.24 5.0
6
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 38.34   0.30.51 6.0
7
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 41.46   0.34.31 7.0

R6 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 24.44   0.20.26 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 25.03   0.20.42 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 25.36   0.21.09 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 25.57   0.21.27 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 26.30   0.21.54 5.0
6
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 28.37   0.22.54 6.0
7
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 28.07   0.23.14 7.0

R7 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 28.03   0.23.11 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 29.38   0.24.29 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 30.29   0.25.12 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 31.04   0.25.40 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 31.20   0.25.54 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 31.21   0.25.55 6.0
7
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 37.15   0.29.48 7.0

R8 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 22.44   0.18.47 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 24.04   0.19.53 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 24.14   0.20.02 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 24.33   0.20.17 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 24.57   0.20.37 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 25.09   0.20.47 6.0
7
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 28.50   0.23.04 7.0

R9 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 18.29   0.15.17 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 20.08   0.16.38 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 20.23   0.16.51 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 20.31   0.16.57 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 20.56   0.17.18 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 21.06   0.17.26 6.0
7
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 23.38   0.18.54 7.0

R10 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 19.45   0.16.19 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 20.28   0.16.55 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 20.47   0.17.11 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 21.13   0.17.32 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 21.14   0.17.33 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 21.19   0.17.37 6.0
7
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 24.47   0.19.50 7.0

R11 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 18.59   0.15.41 1.0
2
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 19.00   0.15.42 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 19.01   0.15.43 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 19.30   0.16.07 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 19.46   0.16.20 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Lisanne Melchiors Patrick Melchiors 6614 20.08   0.16.38 6.0
7
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 26.02   0.20.50 7.0
8
ARU
Dart 18 121 Diederik Kemmerling Ghislane de Windt 4941 DNS     9.0

R12 - Smal Fleet Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Nat Class Texel HelmName CrewName SailNo Elapsed Laps Corrected Points
1
NED
Dart 18 121 Ruud Goudriaan Yvonne Krab 5467 0.34.18   0.28.21 1.0
2
ARU
Dart 18 121 Rens Grijpma Friso Klemann 4066 0.35.35   0.29.24 2.0
3
ARU
Dart 18 121 Klaas Boot Jose Dassen 5825 0.35.50   0.29.37 3.0
4
ARU
Dart 18 121 Lisanne Melchiors Patrick Melchiors 6614 0.37.43   0.31.10 4.0
5
ARU
Dart 18 121 Orlando de Weever Yeyo Bravo 717 0.38.23   0.31.43 5.0
6
ARU
Dart 18 121 Mathijs de Koning Marc Hazenberg 7171 0.38.25   0.31.45 6.0
7
ARU
Dart 15 125 Jort Hartmans Simon Rutgers 1376 0.43.40   0.34.56 7.0


www.arubabeachcats.com
arubabeachcats@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com