Open Arubaanse Kampioenschappen

OAK 2015

Results are final as of 9:22 on December 7, 2015

Small Fleet Fleet

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Rating system: Texel, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Texel Class Nat HelmName CrewName SailNo R1
   
R2
   
R3
   
R4
   
R5
   
R6
   
R7
   
R8
   
Total Nett
1st Small Fleet 121 Dart 18
GBR
David Lloyd Jo Jo Trafford 7958 (3.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 10.0 7.0
2nd Small Fleet 121 Dart 18
NED
Ruud Goudriaan Yvonne Krab 1112 1.0 (2.0) 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 2.0 15.0 13.0
3rd Small Fleet 121 Dart 18
NED
Heinke van den Woudenberg Leon van Dalfsen 7691 2.0 (5.0) 3.0 3.0 3.0 3.0 3.0 4.0 26.0 21.0
4th Small Fleet 121 Dart 18
NED
Dick Ganzeman Stephanie Schellings 7826 4.0 3.0 (5.0) 4.0 4.0 5.0 5.0 3.0 33.0 28.0
5th Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Diederik Kemmerling Ester Harms / Jean Paul Decossaux 4941 (5.0) 4.0 4.0 5.0 5.0 4.0 4.0 5.0 36.0 31.0
6th Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Wichard v/d Meulen Ellen Hidding 3059 10.0 6.0 (15.0 DNS) 6.0 7.0 6.0 6.0 8.0 64.0 49.0
7th Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Jos Westerop Noortje Derksen 7171 6.0 7.0 (15.0 DNF) 7.0 6.0 7.0 7.0 10.0 65.0 50.0
8th Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gerard Woudenberg Georg Hartlopen 2366 7.0 (15.0 DNF) 15.0 DNF 9.0 8.0 11.0 11.0 9.0 85.0 70.0
9th Small Fleet 119 Hobie 16
NED
Ronald Gerritsen Rens Gerritsen 100236 (15.0 DNF) 9.0 6.0 8.0 9.0 15.0 DNF 15.0 DNF 12.0 89.0 74.0
10th Small Fleet 121 Dart 18
LUX
Theo Heftrich Annika Heftrich LUX 5551 9.0 10.0 (15.0 DNF) 15.0 DNS 15.0 DNS 10.0 10.0 11.0 95.0 80.0
11th Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Patrick Melchiors Lisanne Melchiors 6614 (15.0 DNS) 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 8.0 8.0 6.0 97.0 82.0
12th Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jan Wijker Marja Karels 6773 (15.0 DNF) 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 9.0 9.0 7.0 100.0 85.0
13th Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jean Paul Decossaux Tineke Hoogendoorn 7841 8.0 8.0 (15.0 DNS) 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 106.0 91.0
14th Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gretus Spelt Elly Spelt 5035 (15.0 DNS) 15.0 DNS 15.0 DNF 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 15.0 DNS 120.0 105.0

Prizes

CategoryRankCompetitor
Description of prize1stSmall Fleet - GBR - Dart 18 7958 David Lloyd & Jo Jo Trafford
Description of prize2ndSmall Fleet - NED - Dart 18 1112 Ruud Goudriaan & Yvonne Krab
Description of prize3rdSmall Fleet - NED - Dart 18 7691 Heinke van den Woudenberg & Leon van Dalfsen

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Texel Class Nat HelmName CrewName SailNo Finish Elapsed Points
1 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Ruud Goudriaan Yvonne Krab 1112 15.37.59 0.18.59 1.0
2 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Heinke van den Woudenberg Leon van Dalfsen 7691 15.38.58 0.19.58 2.0
3 Small Fleet 121 Dart 18
GBR
David Lloyd Jo Jo Trafford 7958 15.40.20 0.21.20 3.0
4 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Dick Ganzeman Stephanie Schellings 7826 15.40.22 0.21.22 4.0
5 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Diederik Kemmerling Ester Harms / Jean Paul Decossaux 4941 15.40.29 0.21.29 5.0
6 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Jos Westerop Noortje Derksen 7171 15.40.38 0.21.38 6.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gerard Woudenberg Georg Hartlopen 2366 15.40.42 0.21.42 7.0
8 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jean Paul Decossaux Tineke Hoogendoorn 7841 15.40.50 0.21.50 8.0
9 Small Fleet 121 Dart 18
LUX
Theo Heftrich Annika Heftrich LUX 5551 15.42.22 0.23.22 9.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Wichard v/d Meulen Ellen Hidding 3059 15.43.53 0.24.53 10.0
11 Small Fleet 119 Hobie 16
NED
Ronald Gerritsen Rens Gerritsen 100236   DNF 15.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Patrick Melchiors Lisanne Melchiors 6614   DNS 15.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jan Wijker Marja Karels 6773   DNF 15.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gretus Spelt Elly Spelt 5035   DNS 15.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Texel Class Nat HelmName CrewName SailNo Finish Elapsed Points
1 Small Fleet 121 Dart 18
GBR
David Lloyd Jo Jo Trafford 7958 16.27.58 0.17.20 1.0
2 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Ruud Goudriaan Yvonne Krab 1112 16.28.52 0.18.14 2.0
3 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Dick Ganzeman Stephanie Schellings 7826 16.30.02 0.19.24 3.0
4 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Diederik Kemmerling Ester Harms / Jean Paul Decossaux 4941 16.30.17 0.19.39 4.0
5 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Heinke van den Woudenberg Leon van Dalfsen 7691 16.30.26 0.19.48 5.0
6 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Wichard v/d Meulen Ellen Hidding 3059 16.31.39 0.21.01 6.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Jos Westerop Noortje Derksen 7171 16.32.41 0.22.03 7.0
8 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jean Paul Decossaux Tineke Hoogendoorn 7841 16.33.26 0.22.48 8.0
9 Small Fleet 119 Hobie 16
NED
Ronald Gerritsen Rens Gerritsen 100236 16.34.20 0.23.42 9.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
LUX
Theo Heftrich Annika Heftrich LUX 5551 16.35.39 0.25.01 10.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gerard Woudenberg Georg Hartlopen 2366   DNF 15.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Patrick Melchiors Lisanne Melchiors 6614   DNS 15.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jan Wijker Marja Karels 6773   DNS 15.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gretus Spelt Elly Spelt 5035   DNS 15.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Texel Class Nat HelmName CrewName SailNo Finish Elapsed Points
1 Small Fleet 121 Dart 18
GBR
David Lloyd Jo Jo Trafford 7958 11.01.11 0.15.11 1.0
2 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Ruud Goudriaan Yvonne Krab 1112 11.01.55 0.15.55 2.0
3 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Heinke van den Woudenberg Leon van Dalfsen 7691 11.02.23 0.16.23 3.0
4 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Diederik Kemmerling Ester Harms / Jean Paul Decossaux 4941 11.03.00 0.17.00 4.0
5 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Dick Ganzeman Stephanie Schellings 7826 11.03.18 0.17.18 5.0
6 Small Fleet 119 Hobie 16
NED
Ronald Gerritsen Rens Gerritsen 100236 11.09.09 0.23.09 6.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Wichard v/d Meulen Ellen Hidding 3059   DNS 15.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Jos Westerop Noortje Derksen 7171   DNF 15.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gerard Woudenberg Georg Hartlopen 2366   DNF 15.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
LUX
Theo Heftrich Annika Heftrich LUX 5551   DNF 15.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Patrick Melchiors Lisanne Melchiors 6614   DNS 15.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jan Wijker Marja Karels 6773   DNS 15.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jean Paul Decossaux Tineke Hoogendoorn 7841   DNS 15.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gretus Spelt Elly Spelt 5035   DNF 15.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Texel Class Nat HelmName CrewName SailNo Finish Elapsed Points
1 Small Fleet 121 Dart 18
GBR
David Lloyd Jo Jo Trafford 7958 14.20.37 0.18.37 1.0
2 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Ruud Goudriaan Yvonne Krab 1112 14.20.42 0.18.42 2.0
3 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Heinke van den Woudenberg Leon van Dalfsen 7691 14.20.53 0.18.53 3.0
4 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Dick Ganzeman Stephanie Schellings 7826 14.21.34 0.19.34 4.0
5 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Diederik Kemmerling Ester Harms / Jean Paul Decossaux 4941 14.22.25 0.20.25 5.0
6 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Wichard v/d Meulen Ellen Hidding 3059 14.23.27 0.21.27 6.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Jos Westerop Noortje Derksen 7171 14.23.52 0.21.52 7.0
8 Small Fleet 119 Hobie 16
NED
Ronald Gerritsen Rens Gerritsen 100236 14.26.26 0.24.26 8.0
9 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gerard Woudenberg Georg Hartlopen 2366 14.30.46 0.28.46 9.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
LUX
Theo Heftrich Annika Heftrich LUX 5551   DNS 15.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Patrick Melchiors Lisanne Melchiors 6614   DNS 15.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jan Wijker Marja Karels 6773   DNS 15.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jean Paul Decossaux Tineke Hoogendoorn 7841   DNS 15.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gretus Spelt Elly Spelt 5035   DNS 15.0

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Texel Class Nat HelmName CrewName SailNo Finish Elapsed Points
1 Small Fleet 121 Dart 18
GBR
David Lloyd Jo Jo Trafford 7958 16.20.50 0.19.50 1.0
2 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Ruud Goudriaan Yvonne Krab 1112 16.21.23 0.20.23 2.0
3 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Heinke van den Woudenberg Leon van Dalfsen 7691 16.21.42 0.20.42 3.0
4 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Dick Ganzeman Stephanie Schellings 7826 16.22.51 0.21.51 4.0
5 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Diederik Kemmerling Ester Harms / Jean Paul Decossaux 4941 16.23.05 0.22.05 5.0
6 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Jos Westerop Noortje Derksen 7171 16.23.30 0.22.30 6.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Wichard v/d Meulen Ellen Hidding 3059 16.25.16 0.24.16 7.0
8 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gerard Woudenberg Georg Hartlopen 2366 16.29.26 0.28.26 8.0
9 Small Fleet 119 Hobie 16
NED
Ronald Gerritsen Rens Gerritsen 100236 16.29.45 0.28.45 9.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
LUX
Theo Heftrich Annika Heftrich LUX 5551   DNS 15.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Patrick Melchiors Lisanne Melchiors 6614   DNS 15.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jan Wijker Marja Karels 6773   DNS 15.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jean Paul Decossaux Tineke Hoogendoorn 7841   DNS 15.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gretus Spelt Elly Spelt 5035   DNS 15.0

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Texel Class Nat HelmName CrewName SailNo Finish Elapsed Points
1 Small Fleet 121 Dart 18
GBR
David Lloyd Jo Jo Trafford 7958 11.47.47 1.30.47 1.0
2 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Ruud Goudriaan Yvonne Krab 1112 11.50.57 1.33.57 2.0
3 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Heinke van den Woudenberg Leon van Dalfsen 7691 11.52.03 1.35.03 3.0
4 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Diederik Kemmerling Ester Harms / Jean Paul Decossaux 4941 11.54.20 1.37.20 4.0
5 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Dick Ganzeman Stephanie Schellings 7826 11.58.35 1.41.35 5.0
6 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Wichard v/d Meulen Ellen Hidding 3059 11.59.29 1.42.29 6.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Jos Westerop Noortje Derksen 7171 11.59.59 1.42.59 7.0
8 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Patrick Melchiors Lisanne Melchiors 6614 12.05.30 1.48.30 8.0
9 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jan Wijker Marja Karels 6773 12.08.57 1.51.57 9.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
LUX
Theo Heftrich Annika Heftrich LUX 5551 12.24.50 2.07.50 10.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gerard Woudenberg Georg Hartlopen 2366 12.29.00 2.12.00 11.0
12 Small Fleet 119 Hobie 16
NED
Ronald Gerritsen Rens Gerritsen 100236   DNF 15.0
12 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jean Paul Decossaux Tineke Hoogendoorn 7841   DNS 15.0
12 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gretus Spelt Elly Spelt 5035   DNS 15.0

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Texel Class Nat HelmName CrewName SailNo Finish Elapsed Points
1 Small Fleet 121 Dart 18
GBR
David Lloyd Jo Jo Trafford 7958 11.47.47 1.30.47 1.0
2 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Ruud Goudriaan Yvonne Krab 1112 11.50.57 1.33.57 2.0
3 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Heinke van den Woudenberg Leon van Dalfsen 7691 11.52.03 1.35.03 3.0
4 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Diederik Kemmerling Ester Harms / Jean Paul Decossaux 4941 11.54.20 1.37.20 4.0
5 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Dick Ganzeman Stephanie Schellings 7826 11.58.35 1.41.35 5.0
6 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Wichard v/d Meulen Ellen Hidding 3059 11.59.29 1.42.29 6.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Jos Westerop Noortje Derksen 7171 11.59.59 1.42.59 7.0
8 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Patrick Melchiors Lisanne Melchiors 6614 12.05.30 1.48.30 8.0
9 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jan Wijker Marja Karels 6773 12.08.57 1.51.57 9.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
LUX
Theo Heftrich Annika Heftrich LUX 5551 12.24.50 2.07.50 10.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gerard Woudenberg Georg Hartlopen 2366 12.29.00 2.12.00 11.0
12 Small Fleet 119 Hobie 16
NED
Ronald Gerritsen Rens Gerritsen 100236   DNF 15.0
12 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jean Paul Decossaux Tineke Hoogendoorn 7841   DNS 15.0
12 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gretus Spelt Elly Spelt 5035   DNS 15.0

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Texel Class Nat HelmName CrewName SailNo Finish Elapsed Points
1 Small Fleet 121 Dart 18
GBR
David Lloyd Jo Jo Trafford 7958 9.31.30 0.18.30 1.0
2 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Ruud Goudriaan Yvonne Krab 1112 9.32.42 0.19.42 2.0
3 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Dick Ganzeman Stephanie Schellings 7826 9.33.13 0.20.13 3.0
4 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Heinke van den Woudenberg Leon van Dalfsen 7691 9.33.32 0.20.32 4.0
5 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Diederik Kemmerling Ester Harms / Jean Paul Decossaux 4941 9.33.48 0.20.48 5.0
6 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Patrick Melchiors Lisanne Melchiors 6614 9.34.21 0.21.21 6.0
7 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jan Wijker Marja Karels 6773 9.36.00 0.23.00 7.0
8 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Wichard v/d Meulen Ellen Hidding 3059 9.36.26 0.23.26 8.0
9 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gerard Woudenberg Georg Hartlopen 2366 9.39.24 0.26.24 9.0
10 Small Fleet 121 Dart 18
ARU
Jos Westerop Noortje Derksen 7171 9.40.29 0.27.29 10.0
11 Small Fleet 121 Dart 18
LUX
Theo Heftrich Annika Heftrich LUX 5551 9.40.48 0.27.48 11.0
12 Small Fleet 119 Hobie 16
NED
Ronald Gerritsen Rens Gerritsen 100236 9.44.25 0.31.25 12.0
13 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Jean Paul Decossaux Tineke Hoogendoorn 7841   DNS 15.0
13 Small Fleet 121 Dart 18
NED
Gretus Spelt Elly Spelt 5035   DNS 15.0


www.arubabeachcats.com
arubabeachcats@gmail.com

Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com